Statybininkų g. 5, 03200 Vilnius
tel. (8 5) 213 0518 
el. p. rastine@konarskio.vilnius.lm.lt

 

„Kalbanti Sausio 13-osios istorija“

 
Publikuota: 2021-01-06

22 km minint Laisvės gynėjų dieną – unikali radijo ekskursija „Kalbanti Sausio 13-osios istorija“

Laisvėje gimusios kartos Sausio įvykius pažįsta tik iš istorijos vadovėlių, artimųjų pasakojimų. Minėdama Sausio 13-osios trisdešimtmetį, LRT įgyvendino idėją sukurti unikalią radijo ekskursiją „Kalbanti Sausio 13-osios istorija“, kurią galima apeiti virtualiai specialiame LRT.lt polapyje arba aplankyti objektus gyvai ir prie jų klausytis įrašytų istorijų.
„Dar prieš 30 metų radijas buvo vienintelė medija, galėjusi būti čia ir dabar. Praėjusiais metais, koordinuodami judėjimo srautus akcijoje „Laisvės kelias“, prisiminėme, koks tais laikais strateginis ir svarbus vaidmuo teko radijui. Jau tada kilo noras dar kartą parodyti jo svarbą, būti vėliavnešiais. Sausio 13-osios jubiliejus pasirodė puiki proga „įradinti“ istoriją“, – pasakoja idėjos autorė, LRT radijo naujienų tarnybos vadovė Dovilė Javinskaitė.
Lietuvos kariuomenės sausumos pajėgos, Spaudos rūmai, Televizijos bokštas, daugiaaukštis Lazdynuose, barikados, Parlamentas, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, buvęs Vilniaus radijo taškas, buvusi Šv. Jokūbo ligoninė, buvusi Raudonojo kryžiaus ligoninė, buvęs morgas, Vilniaus arkikatedra, Lietuvos radijas ir televizija – iš viso 13 stotelių. Jei į ekskursiją virtualiai arba gyvai leisitės laikydamiesi eiliškumo, išgirsite chronologiškai sudėtą istoriją, tarsi sujungiančią dvi kartas: prisimenančią kruvinuosius Sausio 13-osios įvykius ir tik girdėjusią pasakojimus apie tai.
Ekskursijos maršrutas nuo Viršuliškių iki Lietuvos radijo ir televizijos pastato driekiasi apie 22 km. Šios vietos pasakoja apie žmones, kurių nebuvo įmanoma sustabdyti. Jos liudija apie drąsą ir neviltį, baimę ir susitelkimą, apie naktį, kai mūsų Lietuvos Laisvė prabilo.
„Jei esate LRT RADIJO klausytojas, tai ekskursija bus jaukesnė, jos metu tarsi lydės patikimi ir pažįstami balsai. Vienas jų – LRT RADIJO žurnalistė Janina Mateikienė, kuri prieš 30 metų per radiją pranešinėjo apie Sausio įvykius. Jos balsas lydi pasakojimuose apie LRT pastatą ir Spaudos rūmus – čia galėsite išgirsti ir Janiną prieš 30 metų“, – sako D. Javinskaitė.
Ekskursija „Kalbanti Sausio 13-osios istorija“ unikali ir tuo, kad nors nėra statiška, bet tampa tarsi monumentu tų dienų įvykiams. Šios vietos pasakoja apie žmones, kurių nebuvo įmanoma sustabdyti. Jos liudija apie tautos drąsą, vienybę. Įrašytuose pasakojimuose galima išgirsti laisvės gynėjų skanduotes medikų jaudulį, baimę žurnalistų balse, kai jų transliaciją tiesioginiame eteryje nutraukia okupantai.
Archyvus kruopščiai atrinko ir pasakojimus garsiškai sudėjo dokumentikos kūrėja Vaida Pilibaitytė. Ekskursija tikrai nesibaigs po Sausio 13-osios minėjimo, visuomenei ji bus prieinama ir toliau.
Specialiame LRT.lt polapyje galima rasti ne tik ekskursiją, bet ir apžiūrėti visiems prieinamą virtualų muziejų apie Sausio 13-osios įvykius. Jis sukurtas iš asmeninių žmonių, menančių tų dienų įvykius, archyvų: nuotraukų, vaizdo įrašų, daiktų, dainų ir kt.
Minėdama Laisvės gynėjų dieną, LRT rengia specialią transliaciją, transliuos autorines laidas, kurios nukels visus žiūrovus, klausytojus bei skaitytojus 30 metų atgal.
 
Miglė Savickaitė
Atstovė ryšiams su visuomene
 

 

smart foreash
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti prisijungusius vartotojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo politika
Sutinku Išvalyti slapukus ir išeiti